Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gayrimenkul Sektöründe Konut Satışlarındaki Düşüş Devam Ediyor

2024 yılına girerken The

2024 yılına girerken The Best Invest CEO’su Dara Altunyay, konut alımının kredi kısıtlamaları nedeniyle zorlaşacağını dile getirdi. Altunyay, kentsel dönüşüm projeleri ve sektördeki kampanyaların bu süreci olumlu etkileyeceğini öngörüyor. Bu durumda, 2024 yılında 1 milyondan fazla konut satışının gerçekleşeceğini belirtti.

Gayrimenkul sektörü zor bir yıl geçirirken, özellikle deprem, kredi oranlarındaki artış ve kurlardaki yükseliş sektöre olumsuz şekilde yansıdı. TÜİK verilerine göre, konut satışları mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 0,1 azalarak 105 bin 394’e geriledi. İpotekli konut satışları ise yüzde 49,0 oranında azalarak 12 bin 880’e düştü.

Dara Altunyay, sektördeki bu daralmaya rağmen 2024 için umutlu olduğunu belirterek, kentsel dönüşüm projeleri ve kampanyaların sektöre canlılık getireceğini vurguladı. Altunyay, faizlerin yüksekliği sebebiyle ipotekli konut satışlarının sınırlı kalacağını ve 1 milyondan fazla konut satışının gerçekleşeceğini öngördü.

Ayrıca, Dara Altunyay, Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sektörü de değerlendirdi. KKTC’deki gayrimenkul piyasasında yatırımcı ilgisinin arttığını belirten Altunyay, konut değerlerinin hızla yükseldiğini ve bu bölgenin çeşitli yatırımcıların ilgisini çektiğini ifade etti.