Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ROBOT İSTİHDAM SEKTÖRÜNDE GELECEĞE YÖNELİK HEYECAN VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR

İSTANBUL’DA FAALİYET GÖSTEREN ROBOT

İSTANBUL’DA FAALİYET GÖSTEREN ROBOT İSTİHDAM AJANSI, GELECEKTE ŞİRKETLERİN ROBOT FİLOLARI KURACAĞINI DUYURDU

Robot İstihdam Ajansı Kurucusu Canan Alkın, yaşanan teknolojik gelişmelerin fütüristik bir boyuttan çıkarak geleceğin teknolojilerini bugüne taşıdığını belirtti. Alkın, yapay zekanın insan-makine etkileşimine yeni bir soluk getirerek robotların potansiyelini kısa sürede artıracağını vurguladı. Şirketlerin artık araç filoları olduğu gibi robot filolarına da sahip olacağını ifade eden Alkın, başarının bu filoların uyum içinde çalışabilmesine bağlı olduğunu dile getirdi.

Dünya Robotik Raporu’nda, dünya genelinde her 10 bin imalat sektörü işine karşılık 141 robotun düştüğü bilgisine yer verildi. Nvidia’nın, insansı robotlar için temel bir model geliştirmeyi amaçlayan Project GR00T hakkındaki planları da duyuruldu. Alkın, yapay zeka destekli akıllı robotların sektörlere müthiş bir kapasite artışı getirdiğine dikkat çekerek, bu dönüşümün dijital çalışanlar ve endüstriyel robotlar aracılığıyla hızla başladığını belirtti.

Alkın, mart ayında sadece 37 robotik girişimin dünya çapında toplamda 642 milyon dolar yatırım aldığını söyledi. Robotik sektörüne yapılan yatırımların geleceğe dair önemli göstergelerden biri olduğunu vurgulayan Alkın, Robot İstihdam Ajansı’nın sunduğu çeşitlilikteki robotların, geleceğin iş modellerine şimdiden hazırlanmak isteyen şirketlere büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

Gelecekte şirketlerin bilgisayar ortamında tekrarlayan işleri dijital çalışanlara devretme eğiliminde olacağını ve endüstriyel robotların daha geniş alanlarda kullanılacağını belirten Alkın, şirketlerin robot filolarına sahip olacağını söyledi. Alkın, Türkiye’nin öncü markalarından temin ettikleri 61 robotluk portföyleriyle geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketlerle iş birliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.