Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bartın Irmağındaki Akıllı Taşkın Uyarı Sistemi Kurulum Çalışmaları Başladı

Bartın Üniversitesi öncülüğünde yürütülen

Bartın Üniversitesi öncülüğünde yürütülen proje kapsamında, Avrupa Birliği hibesi, valilik ve belediyenin destekleriyle Bartın Irmağı’ndaki 105 farklı noktaya ‘Akıllı Taşkın Uyarı Sistemi’ kurulum çalışmaları başladı. Projeyi yürüten Doç. Dr. Ersin Alaybeyoğlu, Bartın’da meydana gelen sel taşkınlarına erken uyarı sağlanması ve yerel yönetimlerin planlamalarına destek olunmasını hedeflediklerini belirtti.

Bartın Irmağı’nda yaşanan taşkınlar nedeniyle oluşan zararları en aza indirmeyi amaçlayan proje, iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefliyor. Bartın Valiliği ve Belediyesi’nin de destek verdiği proje kapsamında ırmağın çeşitli noktalarına ‘Akıllı Taşkın Uyarı Sistemi’ kurulması için çalışmalar hızla ilerliyor. Güneş enerjisiyle çalışacak sistem, su seviyesi, toprak nemi ve yağış miktarı gibi verileri anlık olarak izleyerek ilgili birimlere iletecek.

Proje Sorumlusu Doç. Dr. Ersin Alaybeyoğlu, iklim değişikliğinin yarattığı sel taşkınlarıyla baş etmenin önemli olduğunu vurgulayarak, projenin yerel yönetimlere büyük fayda sağlayacağını belirtti. Proje, aynı zamanda taşkınların etkilerini azaltarak halkın bu tür doğal afetlere karşı direncini artırmayı amaçlıyor.