Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milli Eğitim Bakanı Tekin: “Gastronomi Festivali Türkiye Finali İstanbul’da Yapıldı”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması’nın Türkiye finali İstanbul’da gerçekleşti. Yarışmaya katılan Türkiye’nin farklı illerinden gelen lise öğrencileri, en lezzetli yemekleri yapabilmek için kıyasıya mücadele ettiler. Adana, Edirne ve Siirt’ten gelen ekipler sırasıyla 3’üncü, 2’nci ve birincilik ödüllerini aldılar.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ödül töreninde yaptığı konuşmada, gastronomiye ve mutfak sanatlarına ilginin arttığını belirterek, yaklaşık 5-6 aydır gastronomiye odaklanmış bir meslek lisesi projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bakan Tekin, İstanbul’da boğaza nazır güzel bir mekanda gastronomiye odaklanmış bir meslek lisesi projesini hayata geçirmeyi arzuladıklarını dile getirdi.

Yarışmanın Jüri Başkanı Emrah Köksal Sezgin, Türk mutfak kültürünü yaşatmanın önemine vurgu yaparak, öğrencilerin harika yemekler hazırladığını ve Türk mutfağının unutulmayacağını ifade etti. Bingöl’den yarışmaya katılan öğrencilerin danışman öğretmeni Veysel Dursun ise, yöresel lezzetleri en güzel şekilde temsil etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Türkiye birincisi olan ekip üyesi Yüsra Görhan ise, yarışmaya hazırlanmak için büyük emek harcadıklarını ve başarılı oldukları için mutlu olduklarını paylaştı. Yüsra Görhan, ekibi ile birlikte “Pırtıke Çorbası”, perde pilav ve varak kek hazırlayarak jüriyi etkilemeyi başardıklarını söyledi.