Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KSÜ’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla “109. Yılında Çanakkale Zaferi” konulu bir konferans düzenledi. KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İ. Ersin Akıncı, Prof. Dr. Nuri Kahveci ve Prof. Dr. Orhan Doğan ile birlikte fakülte dekanları, genel sekreter, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen konferansta, Çanakkale Zaferi’nin önemi ve Türk ordusunun gösterdiği kahramanlıklar ele alındı.

Rektör Yasım, açılış konuşmasında, Çanakkale Zaferi’nin milletimizin bağımsızlığının sembolü haline geldiğini belirterek, gençlere Çanakkale ruhunu yaşatarak gelecek nesillere aktarmaları çağrısında bulundu. Konferansta söz alan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Şavkılı ise, Çanakkale Savaşı’nın dünya tarihindeki önemine ve Türk ordusunun kahramanlıklarına değindi.

Şavkılı, Türk ordusunun zorlu şartlar altında verdiği mücadeleyi vurgulayarak, savaşın stratejik önemine ve Mustafa Kemal’in liderliğindeki stratejik hamlelere dikkat çekti. Çanakkale Zaferi’nin, Türk milletinin var olma mücadelesinde önemli bir dönüm noktası olduğunu ve Kurtuluş Savaşı’nın önsözünün Çanakkale’de yazıldığını belirtti.

Konferans sonunda KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Doç. Dr. Cengiz Şavkılı’ya teşekkür belgesi takdim etti. KSÜ’nün düzenlediği etkinliklerle tarihi ve milli değerlerin genç nesillere aktarılması ve yaşatılması amaçlanmaktadır.