Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kahramanmaraş’ta Sis Hayatı Esir Aldı… Kaza Yapmamak İçin Neler Yapılmalı?

Kahramanmaraş genelinde etkisini gösteren

Kahramanmaraş genelinde etkisini gösteren yoğun sis, görüş mesafesini 20 metreye kadar düşürdü. Kaza geliyorum demez aman dikkat… Günlük yaşamı ve özellikle trafik güvenliğini olumsuz yönde etkiliyor. Peki bu havalarda kaza yapmamak için neler yapılmalı? Detaylar haberimizde…

Sisli havalarda artan kaza riskine karşı alınması gereken önlemler, hem sürücülerin hem de yayaların güvenliği için büyük önem taşıyor. İşte uzmanlardan alınan bilgilere göre sisli havalarda kaza riskini azaltacak bazı önemli öneriler:

Hızınızı Azaltın:

Görüş mesafesi düştüğünde, sürücülerin en önemli tedbiri hızlarını azaltmak olmalıdır. Düşük hız, ani durumlara karşı daha iyi tepki verme imkanı sağlar.

Farları Doğru Kullanın:

Sis farları ve düşük hızda kullanılacak düşük ışıklı farlar, hem kendi aracınızın görünürlüğünü artırır hem de diğer sürücülerin sizi fark etmesine yardımcı olur.

Takip Mesafesini Artırın:

Önünüzdeki araca olan mesafeyi artırmak, ani fren veya hareketlerde kazaları önlemek için kritik bir önlemdir.

Ani Hareketlerden Kaçının:

Direksiyon hareketlerinizi ve frenlemelerinizi olabildiğince yumuşak tutun. Ani hareketler, kontrol kaybına neden olabilir.

Sisli Havalarda Dikkatli Olun:

Yayalar ve bisiklet sürücüleri de sisli havalarda ekstra dikkatli olmalıdır. Mümkünse yansıtıcı veya açık renkli giysiler tercih edilmeli, karşıdan gelen araçların sizi görebilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Gerekmedikçe Yola Çıkmayın:

Sisli havalarda, eğer zorunlu değilse yolculuk yapmaktan kaçının. Görüş mesafesi düşük olduğunda yolculuk yapmak riskleri artırabilir.

Yol İşaretlerine Dikkat:

Yol işaretleri ve levhaları takip etmek, bilinmeyen yollarda veya kötü görüş koşullarında ekstra güvenlik sağlar.