Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“İstanbul’da Vedide Baha Pars Ortaokulu’nda düzenlenen TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda robotlar sergilendi”

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Vedide Baha Pars Ortaokulu, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na ev sahipliği yaparak “Robotik ve Yazılım” alanında 10 farklı robot projesini sergiledi. Okul Müdürü Yücel Oral ve Proje yürütücüsü Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Oğuzhan Özel’in liderliğinde gerçekleşen fuara, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Öğrencilerin tasarlayıp programladığı robotlar arasında insansı robot, futbol oynayan robot, akıllı fabrika ve çizgi izleyen robotlar yer alıyor. Yentür, “Dijital dönüşümün hızla ilerlediği günümüzde, okullar çağın ötesinde izler bırakmalı” diyerek öğrencilerin çalışmalarını takdirle karşıladı.

Bir diğer öğrenci ekibinden Bilal Belenkoğulları ise, “Arkadaşlarımla yaptığımız insansı robot, insanların yapabildiği birçok hareketi gerçekleştirebiliyor” dedi. Bilal, robotlarının dans edebildiğini, futbol oynayabildiğini ve karate yapabildiğini belirtti.

Amine Çelik ise sumo güreşi yapan robotun programlayıcısı olarak geçen sene Çekya’da düzenlenen bir yarışmada Avrupa’da derece elde ettiklerini söyledi. Fuara katılan velilerden Sevcan Erdoğan ise öğrencilere desteklerini belirterek, ileride ülkenin önemli bilim insanları arasına girmelerini umut ettiklerini dile getirdi.