Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Andırın Belediye Başkanı Doğan, 5 yılını değerlendirdi

2019-2024 dönemi çalışmalarını değerlendiren
2019-2024 dönemi çalışmalarını değerlendiren Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, Andırın’a hizmet etmekten gurur duyduğunu ve hedeflerinin yüzde 90’ını gerçekleştirdiklerini söyledi.
  Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, 2019-2024 dönemi çalışmalarını düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Andırın Belediye toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasıyla 5 yılda Andırın’a yapılan çalışmaları paylaşarak, “2019-2024 hizmet dönemini alnımızın akıyla tamamladık” dedi.
Görev süresi boyunca tasarruf konusunu çok önemsediklerini ifade eden Başkan Ahmet Doğan, “Kamu çıkarı gözeten bir yaklaşımla ve tasarruf kültürünü hayata geçiren düzenlemelerle, bütçe yönetimi açısından da bu süreçten başarıyla çıktık dedi.
Başkan Doğan’ın yapmış olduğu basın açıklaması;
  “Değerli basın mensuplarımız, davetimize icabet ederek toplantımıza katılmanızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizlere ve tüm hemşehrişlerimize hayırlı ramazanlar diliyorum.
  Bugün, görev yaptığımız 5 yıllık süre içerisinde güzel ilçemize neler yapabildiğimizi siz değerli basın mensubu arkadaşlarımız aracılığı ile özet olarak hemşerilerimize anlatmak istiyorum.
  5 yıl önce göreve başladığımızda vatandaşlarımızın en önemli talebi yol sorunu idi. Büyükşehir yasasıyla köy yolları da belediyelere bağlandığı için çok ciddi bir yol ağı ile karşı karşıya idik. Ayrıca ilçemizin coğrafyasının engebeli bir yapıya sahip olması. yerleşim alanlarının dağınıklığı da bu zorluğu kat kat artırmış bulunuyordu. Yolu olmayan ev kalmayacak ilkesi ile yola çıktık,5 yıl boyunca 57 mahallemizde onlarca yeni yollar açtık. Dar yolları genişlettik.5 yıl boyunca stabilize çalışmalarımız kesintisiz devam etti. Şu an yolu olmayan ev kalmadı şükürler olsun.
  Kilit parke çalışmalarını hızlandırmak ve maliyetini düşürmek için üretim tesisi kurmaya karar verdik ve tamamen belediye imkanları ile 2019 rakamları ile 1.500.000TL ye tesisimizi kurduk. Ruhsatını aldığımız doğal kum ocaklarından çıkardığımız kumları da kullanmak suretiyle kilit parkenin maliyetini üçte bire düşürdük.
  Daha önce K.Maraştan satın alınıyormuş ve belediye kamyonları ile Andırına getiriliyormuş. Bu da çok büyük bir maliyet oluşturuyordu. Geçtiğimiz süre içerisinde yaklaşık 600.000m2 parke üretimi yaptık ve bunları 57 mahallemizin aciliyet gerektiren yollarına kendi işçilerimizle döşedik.Kamu kurumlarının parke taleplerini de karşıladık. Bu miktardaki parkeyi müteahhide yaptırmış olsaydık bunun şimdiki maliyeti yaklaşık 200 milyon tl ye denk geliyor. Bu rakam bizim 5 yıllık bütçemizden fazla.5 yıl önce 1,5 milyona kurduğumuz tesisi şimdi kuracak olsak yaklaşık 25 milyon tl. Dolayısıyla bu tesisi kurmakla kalıcı ve güzel bir hizmet yapmış olduk.
  Başta Geben ve Yeşilova olmak üzere birçok mahallemizde sıcak asfalt çalışması yaptık. Şehiriçi trafiği rahatlatan Güney Çevre Yolunu ve Tufanpaşa mahallemizdeki Göçyolu Caddelerini açarak asfalt kaplamalarını yaptık. Yıllarca yapılamayan otogar karşısı Hastane caddesinin uçurum olan kısmına perde beton istinat duvarı yaparak ulaşımı rahatlattık. Yeşilova bölgemizde 50 yıldan beri yapılmayan arazi yollarını yaparak çiftçilerimizin üretimine katkı sağladık.
  Kışla bahçemizi yeniden düzenleyerek daha modern hale getirdik. Gençlik merkezinin teras katını kapalı mekan haline getirerek kışla bahçesinin kış aylarında da hemşehrilerimiz tarafından aktif olarak kullanılmasını sağladık. Belediyemize ait arsayı tahsis ederek Büyükşehir Belediyesi tarafından içerisinde taziye evinin de bulunduğu Millet Konağının yapılmasını sağladık. Yine bu bölgede cami ihtiyacı bulunması nedeniyle arsa tahsisi yaparak ve destek vererek cami inşaatının başlamasına vesile olduk. Şu an için ilçemizin en büyük camii bitme aşamasına gelmiştir. Kapalı Semt Pazarını kurduk. Düğün salonunun su basmanı inşaatını tamamladık ve gerekli olan 3 milyon tl lik malzemelerini alarak hazır hale getirdik. İlçe merkezimiz için hazırlanan Revizyon İmar Planı ve İlave İmar Planı çalışmaları son aşamaya geldi. Yine Sanayi Sitesi kurulması için imar planı çalışmalarımız devam ediyor.
  Değerli basın mensuplarımız ilçemizin hayat standardının artırılması ve gelişmesi için çok çok önemli olan Doğalgaz çalışmaları girişimlerimiz sonucu 3 yıl önce başladı ve şuan için %80 oranında hemşehrilerimize ulaştırılmış oldu. Bu da Andırınımız için tarihi bir hizmet olmuştur.
Hayvancılıkla iştigal eden hemşehrilerimizin talebi olan Canlı Hayvan Pazarını inşa ederek hizmete soktuk.
  Toplu taşıma hizmeti için otobüs tahsis ettirerek hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Birçok mahallemize öğrenci durakları yaptık.
  İlçe merkezi ile Kesik yaylası arasında 3 kilometrelik Yürüyüş ve Bisiklet Yolu yaparak hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Millet Bahçesini tamamladık. Yeni çocuk parkları yaptık. Bazılarını yeniledik. İki yıl pandemi ve bir yıl deprem süreci yaşamamıza rağmen birçok sosyal ve kültürel faaliyete de imza attık. Bunları başlıklar halinde sayacak olursak; Hayır Çarşısı, Sosyal Yardımlar, Öğrencilere Eğitim Desteği, Camilere ve okullara yardımlar. Yeşildağ Spora destek, Halk Günleri, Tirşik Festivalleri, Yaz Şenlikleri, Toplu İftarlar, Konferanslar, Konserler, Halk Ozanları Şenlikleri, Enderun Akademi, kullanılmayan köy okullarının mahalle konağına dönüştürülmesi, çocuklar ve gençler için yüzme havuzunun hizmete girmesi gibi bir çok faaliyeti sayabiliriz.
  Yine ilçemizin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılması ve turizm potansiyelinin artırılması için, asma köprü mesire alanının tescili, yollarının yapılması, sosyal tesis binasının ve mescidinin yapılması, son aşamaya gelen Halbur Yaylası Turizm Merkezi ve Bungalov Evler Projesi, tarihi kalelere ulaşımın kolaylaştırılması, Galgamaç ve Değirmendere Şelalelerine yol yapılması, Kanlıbüvetin bulunduğu alanın mesire alanı olarak ilan edilmesi, kaleler, şelaleler, kanyonlar, turkuaz göl, Tırıl Dağı Şakayık Çiçeği, Tirşik Çorbası, Andız Pekmezi gibi tarihi ve doğal güzelliklerimiz ile yöresel değerlerimizin ulusal bazda tanıtımını gerçekleştirdik.
  Bölgemizin değerli tarihçisi Cezmi Yurtsever’e genişletilmiş Andırın Tarihi kitabını yayımlattık. Bütün okullarımıza ve öğretmenlerimize hediye ettik.
  En güzel projelerimizden biriside ilçemizin girişindeki Akkale gediğine, şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak için, Şehitler Anıtı ve Seyir Terası yapmamız oldu. Kuzey Çevre Yolunun refüj aydınlatmasının tamamlanması da çok yerinde bir hizmet oldu.
  Çevre temizliği için yüzlerce çöp konteynerini satın alarak mahallelerimize dağıttık. Kazıcı-yükleyici kepçe, Çöp toplama aracı, cadde süpürme araçları,1 adet pikap temin ederek araç parkımızı genişlettik. Belediye araç parkımızı hizmete aldık.
  Kısacası, iki yıl süren salgın hastalık, yangın ve sel felaketleri, bölgemizde yaşanan savaşlar, ekonomik sorunlar, deprem felaketi gibi olağanüstü olayların yaşandığı bir dönemde, israfı önleyerek, çoğunluğu, memur ve işçi maaşları, akaryakıt ve tamir bakım giderleri ve cari masraflara giden 5 yıllık yaklaşık bütçemiz olan 200 milyonun iki katı değerinde 400 milyon lira değerinde hizmet ve yatırım ürettik.
  5 yıl boyunca bir gün bile izin kullanmadan kısıtlı imkanlarla güzel ilçemize büyük hizmetler yaptık. Göreve başladığımızda şimdiki kura göre 50 milyon değerinde olan 10 milyonluk borcumuzu ödedik. Gelecek yönetime borçsuz ve sürdürülebilir bir belediye teslim edeceğiz.
  31 Mart 2019 tarihinde rekor oyla bizi belediye başkanlığı görevine seçerek güzel memleketimize hizmet etme şerefini sağlayan tüm Andırın halkına, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Partimize teşekkür ediyorum. Yüce Rabbimize şükrediyorum. Güzel memleketimiz ve saygıdeğer hemşehrilerimiz her şeyin en güzeline layıktır. Bizlerde bir şekilde memleketimize hizmet etmeye devam edeceğiz.
  Değerli basın mensupları, toplantımıza katılımınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizlerin aracılığı ile, sevgileriyle, dualarıyla her zaman yanımızda olan tüm hemşerilerimize şimdiden sağlık ve sıhhat içerisinde hayırlı bayramlar diliyorum. Haklarını helal etmelerini talep ediyorum. Saygılarımı sunuyorum “dedi.