Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YÖK Başkanı Erol Özvar Yükseköğretimde Yapılacak Değişiklikleri Açıkladı

YÖK Başkanı Erol Özvar,

YÖK Başkanı Erol Özvar, Yükseköğretim Kurulu’nda gerçekleştirilen ‘259’uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, üniversitelerdeki program kalitesini artırmaya yönelik önemli bir adım atıldığını belirtti. Özvar, bu adımın devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olduğunu vurgulayarak, vakıf üniversitelerinde de benzer bir dönüşümün gerçekleştirileceğini ifade etti.

TYÇ logosunun yaklaşık 109 üniversitenin 898 programında kullanılacağını belirten Özvar, bu logonun mezunlara uluslararası avantajlar sağladığını belirtti. Ayrıca, istihdama duyarlılığı ön planda tutan YÖK’ün, bazı programlardaki kontenjanları azaltarak geleceğe yönelik planlar yaptığını aktaran Özvar, Vakıf üniversitelerinin de stratejik olarak bu değişime ayak uydurmasını beklediklerini söyledi.

Ulusal ve uluslararası alanda üniversitelerin görünürlüğünü artırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Özvar, gelecek dönemde YÖK tarafından ‘2030’a Doğru Türk Yükseköğretim Vizyonuna Dair Üniversitelerle Bölgesel Toplantılar’ düzenleneceğini duyurdu. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında her hafta farklı bir bölgede gerçekleşecek bu toplantılarda üniversitelerin yenilikçi ve girişimci çalışmaları paylaşılacak.