Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VALİ EŞLERİ VE KORUYUCU AİLELERLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda 30 Haziran Koruyucu Aile Günü vesilesiyle düzenlenen programda 81 ilin “Gönül Elçileri” olan Vali Eşleri ve koruyucu ailelerle bir araya geldi.
Programda konuşan Emine Erdoğan Hanımefendi, koruyucu aile hizmetinin, 12 sene önce başlattıkları devlet koruması altındaki çocukların şartlarını iyileştirmeyi amaçlayan Gönül Elçileri Projesi’nin temelini oluşturduğunu belirterek, “Bu temelin, gün geçtikçe yurt içi ve yurt dışında hayata geçirilen yeni uygulamalarla güçlendiğini görmek, mutluluk verici” diye konuştu Koruma altındaki çocukların bakım şartlarının 2000’li yıllarda yetersiz olduğuna işaret eden Emine Erdoğan Hanımefendi, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ile dünyadaki iyi örnekleri de değerlendirerek, çocuklarımızı koğuş tipi yurtlardan kurtardık ve sevgi merkezli evlere yerleştirdik. Bir çocuk için olabilecek en huzurlu ve güvenli ortamın, bir aile ortamı olduğu düşüncesiyle, koruyucu aile sistemini güçlendirdik. Yapılan çalışmalar ve Gönül Elçileri Projemiz neticesinde, koruyucu aile yanında bulunan çocuk sayımız 2002’den bu yana 515’ten,10 bin 256’ya yükseldi” diye konuştu.
Vali eşlerinin “Gönül Elçileri” olarak bu iyilik hareketinin lokomotif gücünü oluşturduğunu belirten Emine Erdoğan Hanımefendi sözlerine şöyle devam etti: “İllerinizde koruma altındaki çocuklarımızı koruyucu aileler ile buluşturacak fırsatları güçlendirmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Gönül kapılarını evlatlarımıza açan ailelerimizin yüklerini biz de sırtlanacağız. Koruma altındaki çocuklarımızın sevincine, derdine, heyecanına, üzüntüsüne ortak olacağız. Bu çerçevede en fazla koruyucu aileye sahip olan ve bugün ödül alacak Kayseri, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizi ve bu illerde görev yapmış tüm vali eşlerimizi yürekten tebrik ediyorum.” dedi.
Programda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Mahinur Özdemir Göktaş, koruyucu anne Aylin Bilekli ve korucuyu aile yanında yetişmiş Melih Kubanç da birer konuşma yaptı.
Programın devamında Osmaniye’nin son bir yıl içerisinde koruyucu aile olmak üzere başvuruda bulunan aile sayısının ilin yetişkin nüfusuna oranlamasına elde edilen veri ışığında en yüksek puana sahip il olması dolayısıyla aldığı ödül, Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz’ın Eşi Doç Dr. Şenay Yılmaz Hanımefendi’ye Sayın Cumhurbaşkanımızın Eşi Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından takdim edildi. Programda ayrıca koruyucu ailelik çalışmalarıyla ön plana çıkan Kayseri, Kahramanmaraş Vali eşlerine de plaket takdim edildi.