Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye Yağlı Güreş Ligi ülkemize hayırlı olsun

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkan Vekili Şahin Hopur,  Yağlı Güreş Çalıştayı kararları hakkında açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.

Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Türkoğlu İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Şahin Hopur, Yağlı Güreş Çalıştayı’nda alınan kararların uygulamaya konulduğunu belirterek, ilk defa düzenlenen Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde büyük başarı elde ettiklerini söyledi.

Başkan Vekili Şahin Hopur, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin daha sürdürülebilir, etkin, nezih ve kaliteli bir organizasyon olması adına gerekli planlamaların yapıldığını ifade etti. Hopur, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Federasyonumuzca 02-04 Kasım 2022 tarihleri arasında Balıkesir’de 1.’si düzenlenen ‘Yağlı Güreş Çalıştayı’nda yağlı güreş branşında lig usulüne geçişin temelleri atılmış ve ilk kez ‘Türkiye Yağlı Güreş Ligi’ adı altında bir sistem kurulmuştur.

Çalıştay’da, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin daha sürdürülebilir, etkin, nezih ve kaliteli bir organizasyon olması adına planlamalar yapılmış, bu doğrultuda Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine tüm sporcuların değil yalnızca Lig’de derece elde eden ve puanlama sıralamasında ilk 24’te yer alan Başpehlivanların doğrudan, 8 başpehlivanın ise ön eleme ile katılabileceği hususunda karar birliği sağlanmıştır.

Federasyonumuzca bu yıl 19-21 Ocak 2024 tarihleri arasında Balıkesir’de 2.’si düzenlenen ‘Yağlı Güreş Çalıştayı’nda ise ‘Kırkpınar’da 40 Başpehlivan’ dokusunun oluşturulması, CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde sezon sonu puan sıralamasında ilk 32’ye giren başpehlivanların doğrudan, kalan 8 başpehlivanın ise ön eleme ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılması, ön elemenin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden en az 1 ay veya 1 hafta önce yapılması alternatifleri tartışılmıştır.

Çalıştay’da, CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde sezon sonu puan sıralamasında ilk 32’ye giren başpehlivanların doğrudan, kalan 8 başpehlivanın ise ön eleme ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılması konusunda tam ve kesin mutabakata varılmış olup Federasyonumuz Yağlı Güreş Müsabaka Talimatı’nda 26 Nisan 2024 tarihinde yapılan değişiklikle tüm kamuoyuna duyurulmuştur.

Anılan Çalıştay’da tartışılan ‘Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ön Elemeleri’ konusunda, başpehlivanlarımızın ön elemelerin Kırkpınar haftası içerisinde yapılması talebi, Federasyonumuzca yapılan değerlendirmeler sonucunda Kırkpınar Güreşleri’nin tarihi dokusuna uygun bulunmuş olup, bu nedenle ön elemelerin Kırkpınar haftası içerisinde Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılmasına karar verilmiştir. Hatta bu duyguyu en üst seviyeye çekmek amacıyla güreşlerden bir gün öncesine alınmasına karar verilmiştir.

Son 15-20 gün içerisinde başpehlivanlarımızdan gelen, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde ön eleme müsabakalarının yapılmaması ve eski usulde tüm başpehlivanların doğrudan katılabilmesi yönündeki talepler Federasyonumuzca kabul edilemez bulunmuş olup, bu talebin uygulanmasının mümkün olmadığı başpehlivanlarımıza açıkça ifade edilmiştir.

24 Haziran 2024 Pazartesi akşamı itibariyle bazı başpehlivanlarımızın sosyal medya üzerinden yaptıkları protesto içerikli paylaşımlar ve Kırkpınar Güreşleri’nin tarihi dokusunu bozmaya yönelik girişimler, Federasyonumuzca son derece üzücü bulunmuş olup, bu paylaşımları yapan sporcular Federasyonumuz Disiplin Kurulu’na sevk edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”