Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye ve Japonya Arasındaki Ticaret Dengesizliği Ele Alındı

Türkiye ile Japonya arasındaki

Türkiye ile Japonya arasındaki ticaretin yetersizliğini eleştiren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, İstanbul’da gerçekleşen Japonya Denizaşırı İşbirliği Konferansı’nda açıklamalarda bulundu. Olpak, Japonya ile olan ticaretin henüz istenilen seviyede olmadığını vurgulayarak, “İki ülke arasındaki 6 milyar dolarlık ticaret hacmi dengesiz ve yetersiz kalıyor” dedi. Türkiye’nin Asya Pasifik bölgesinde Japonya ile güçlü bir iş birliği potansiyeline sahip olduğunu belirten Olpak, siyasetçilerin, finans kuruluşlarının ve iş dünyasının daha fazla çalışarak bu iş birliğini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Japonya Denizaşırı İşbirliği Konferansı’nda gerçekleştirdiği konuşmada, Japonya ile ticari ilişkilerin önemine dikkat çekti. Avrupa’nın Türkiye için büyük bir pazar olduğunu ancak Türkiye’nin sadece Avrupa’ya değil geniş bir coğrafyaya ticaret hizmeti sunduğunu belirten Olpak, Türk ve Japon iş dünyasının daha fazla adım atarak iş birliğini güçlendireceğine inandığını dile getirdi.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata da konuşmasında, iki ülke arasındaki iş birliğini arttırmaya yönelik desteklerini sürdüreceklerini belirtti. Heyetler arasında imzalanan anlaşmaların ardından ikili görüşmelerin ve ticari faaliyetlerin gerçekleştirildiği toplantılara geçildi.