Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SPOR SAĞLIĞINA BAYAN ELİ! MEDİNE YEŞİL SAHALARDA!

Kahramanmaraş Amatör Futbolunun olmazlarında

Kahramanmaraş Amatör Futbolunun olmazlarında biri olan ve saha içerisinde sporcuları ayakta tutmaya çalışan İl Yardım (Sağlıkçılar) bu işin büyük bölümünü üstlenirken bu işe birde bayan eli değdi.

Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu arasında İlk Yardım Eğitimi İşbirliği Protokolü imzalanması ile ASKF’ler önceki yıllarda illerin kayıt alıp Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlediği sağlık kursları ile yeni sağlıkçılarını aramaya başlamıştı. Sporcu sağlığı adına Spor alanlarında ilk yardım tedavisi uygulayan Sağlıkçılar Kahramanmaraş’ta Dernek Kurarak spordaki faaliyetlerini aktifleştirmişlerdi. Dernek kurulumu ve ilk sahaya çıkışlarda Bayan Sağlıkçıların yer aldığı Sporcu sağlığında 2023-2024 Futbol sezonunda Bayan Sağlıkçı kalmazken kendilerini yenileyen sağlıkçılara tekrardan Bayan eli değdi.

MEDİNE BOZDAĞ YEŞİL SAHALARDA!

Yerel Amatör Lig ve Kademe müsabakaları doğrultusunda Kahramanmaraş İlk Yardım derneğine yeni katılım sağlayan ve Eğitim Öğretimini de Sağlık Bölümünde sürdüren aynı zamanda Çocuk Hastanesinde Staj gören ve bu işin her alanında yer almak isteyen Genç Sağlıkçı Medine Bozdağ; “Bizim görevimiz ilk önce futbolcunun sağlıklı bir şekilde saha içerisinde kalıp spor yapmasının sağlamaktır. Bunun için, ilk yardımcı olarak görev yapıyoruz. Futbolcularımızın sakatlığına göre müdahalelerimiz oluyor. Amacımız futbolcuyu sağlıklı bir şekilde sahaların içerisinde oyunda tutabilmektir. Bizi aşan olaylar olduğu zaman 112’den hemen ambulansla diğer müdahaleler içinde gerekli olan yerlere sevk ediyoruz. Sporun içerisinde her şey var. Temaslı bir spor yaptığımız için her türlü darbelere her türlü düşmelere karşı tabi bizim de uyguladığımız tedavi şekilleri yöntemlerimiz vardır. Futbolcularımızın genelde ağzında sakız olması veya bazı şeyler olması, dilinin boğazına akması gibi bunların hayata dönderilmesinde ilk önce almış olduğumuz eğitimlerle müdahale etmeye çalışıyoruz” dedi.

DERNEK BİRLİKTELİĞİ PEKİŞTİRİYOR

Kahramanmaraş’ta daha önce uygulanan İlk yardım eğitim kursları doğrultusunda ilk yardım eğitimi alan sağlıkçılar görevlerini sürdürüken Sporcuların sahada sağlıklı bir şekilde oyunda tutmaya ve ilk yardımcıların kaynaşmasını ve birlik olması amacı ile kurulan Sporda İlk Yardım Derneği çatısı altında bir araya geliyor. Amatör müsabakalarda görev yapan ve müsabaka içerisinde ani müdahaleleri yerinde yapan Sağlıkçılar sahadaki sıkıntıları dile getirerek neler yapabiliriz konusunda fikir alış verişi yapıldığı toplantılarda sağlık sorununu ortadan kaldırarak sağlıklı bir şekilde müsabakalar icra edilmesi konusunda önerilerde bulunarak birlikte hareket ediyorlar. Sporda İlk Yardım Derneğinin Yönetimini ve Sahalara atama işini ise Sağlıkçılıkta usta isim Vedet Üçgöz yapıyor.

“AMACIMIZ SPORCU SAĞLIĞI”

Yerel Amatör Lig ve Kademe müsabakaları doğrultusunda ASKF İlk Yardım ekibi ve aynı zamanda Spor’da İlk Yardım Derneği yönetim kurulu üyesi Vedat Üçgöz, spor’da sağlık konusu hakkında görevlerini ve zorluklarını ifade etti. Medine Bozdağ gibi bu işe yatkın insanların sağlıkçılara katkı sağlayacaklarını dikle getiren Üçgöz, “Bizim görevimiz ilk önce futbolcunun sağlıklı bir şekilde saha içerisinde kalıp spor yapmasının sağlamaktır. Bunun için, ilk yardımcı olarak görev yapıyoruz. Aramıza yeni katılan Bayan Arkadaşımız Medine bu işin hem okulunu okuyor, hemde stajını Hastanede gerçekleştiriyor. Bizim için de artı bir avantaj olarak yanımızda. Biz Bayanların bu işe el atması gerektiğini düşünüyoruz. Bu işin erkeği- bayanı yok bu iş gönülden yapılan, sağlıklı spor için yapılan bir iştir. Birlikten kuvvet doğar” dedi.