Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şeker Hastası Mehmet Sarı’ya Böbrek ve Pankreas Nakli Gerçekleştirildi

Antalya’da 25 yıldır insülin

Antalya’da 25 yıldır insülin kullanan ve böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren Mehmet Sarı, beyin ölümü gerçekleşen kişinin böbrek ve pankreasıyla nakil olarak sağlığına kavuştu. Sarı, organ bağışı sayesinde insülin ve diyalizden kurtulduğunu belirtti.

Manavgat ilçesinde yaşayan Mehmet Sarı, 12 yaşındayken TİP-1 diyabet teşhisi konuldu. Günde 3 kez insülin kullanan Sarı, diyabete bağlı böbrek yetmezliği gelişti. Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde kadavradan nakil başvurusunda bulunan Sarı, 5 yıldır diyaliz tedavisi görüyordu. Beyin ölümü gerçekleşen gençten alınan böbrek ve pankreas, Sarı’ya nakledilerek sağlığına kavuşturuldu.

Mehmet Sarı, yaşadığı sıkıntıları anlatarak, “5 yıl boyunca diyalize gidiyordum ve insülin kullanıyordum. Organ nakli sayesinde bu sorunlardan kurtuldum” dedi. Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise Sarı’nın nakil sonrası durumu hakkında olumlu bilgiler verdi. Organ bağışının önemine vurgu yaparak, 5 kişinin hayata tutunduğunu belirtti.