Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlıkta Yeni Dönem Başladı: Uzaktan Muayeneyi SGK Karşılayacak

Hastanelerde yeni bir dönem başladı. Artık uzaktan muayene masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde gerçekleştirilecek bu hizmet kapsamında, doktorlar gerekli gördüklerinde rapor ve reçete yazabilecekler.

Hastanelerde yeni bir dönem

Uzaktan Muayene Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde uzaktan muayene yapılacak ve bu hizmetin ücreti SGK tarafından karşılanacak. Uzaktan muayene için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alınması gerekiyor. Her gün, aynı hastanede bir kez uzaktan muayene yapılabilecek ve SGK, bu muayenenin ücretini karşılayacak.

Reçete ve Rapor Yazılabilecek

Uzaktan muayeneleri uzman doktorlar gerçekleştirecek. Muayene sonrasında doktorlar, tedaviye yönelik e-reçete yazabilecek ve gerekli durumlarda e-rapor düzenleyebilecekler. Uzaktan muayenede yazılan ilaçlar SGK ile anlaşmalı eczanelerden temin edilebilecek. Ancak SGK, aynı uzmanlık dalı için on gün içinde yapılacak yeni uzaktan muayene bedellerini karşılamayacak (acil servis başvuruları hariç).

Hangi Hastaneler Kapsamda?

Uzaktan muayene hizmeti, Sağlık Bakanlığı’na bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti kuruluşları tarafından sunulacak. İkinci basamak hastaneler, eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri, dal hastaneleri ve bu hastanelere bağlı semt polikliniklerinden oluşuyor. Üçüncü basamak ise eğitim ve araştırma hastaneleri ile tüm şehir hastanelerini kapsıyor.

İhtiyaç Halinde Hastaneye Gidilecek

Uzaktan sağlık hizmeti, yalnızca gerekli bilişim teknoloji altyapısına sahip ve bakanlıkça izinli hastanelerde sunulabilecek. Sağlık hizmeti talep eden kişiler, uzaktan sağlık hizmetinin elverdiği ölçüde muayene edilecek. Ancak doktor, hastanın yüz yüze muayene olmasını gerekli görürse, hastaneye gitmesini önerebilecek. Ayrıca, giyilebilir teknolojiler ve diğer tıbbi cihazlar kullanılarak hastaların sağlık verileri ölçülebilecek ve takip edilebilecek.

Salgınla Başladı, Yönetmelik 2022’de Yayınlandı

Koronavirüs salgını döneminde karantinadaki hastalar için uzaktan muayene yapılabiliyordu. Sağlık Bakanlığı, Şubat 2022’de “Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik” yayımladı. SGK ise geçen ay Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yaparak, uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetlerinin bedellerini karşılama kararı aldı.