Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Piyano resitali ile farkındalık yaratıldı

Otizmli genç yetenek Kubilay

Otizmli genç yetenek Kubilay Özbek, Kahramanmaraş’ta düzenlenen farkındalık etkinliğinde katılımcılara piyano resitali sundu.

Dünya Otizim Farkındalık Günü Münasebeti ile Açık Sahne Sanat Akademisi Müzik Atölyesi tarafından Expo 2023 Rekreasyon Alanı Arasta Çarşı’da gerçekleşen Programda Ezgi Tekgül, Ahmet Behic Berksoy eşliğinde Kubilay Özbek Piyano Resitali ile katılımcılara piyano ve müzik resitali sundu.

Müzik Sever Ailelerin ilgiyle takip ettiği programda Özbek, yeteneği ile dinleyenlere ilham oldu. Özellikle İzmir Marşı, Sen Anlat Baba ve İstanbul Masalı gibi Solo Performanslar alkış yağmuruna tutuldu.

14 Haziran 2005 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen Kubilay Özbek’e 3 yaşında otizm spektrum bozukluğu tanısı konuldu. Çocukluğundan itibaren müziğe olan ilgisi gözlemlenen Özbek’in sesleri ve notaları üst düzey biçimde ayırt edebildiği fark edildiğinde çok sevdiği piyano enstrümanına yönlendirildi. 10 yaşında başlayan piyano eğitimi Kahramanmaraş Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanmasıyla burada devam etti.

Absolut kulağa sahip Kubilay Özbek, yüzden fazla eser çalmakta ve piyano eğitimine Açık Sahne Sanat Akademisi bünyesinde devam etmektedir.

Fark et, kabul et, yanımda ol!

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bugün, otizm spektrum bozukluğuna neyin neden olduğu bilinmemekle birlikte genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular vardır. Ancak hangi gen ya da genlerin sorumlu olduğu henüz bilinmemektedir. Çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiğine ilişkin görüşler vardır. Otizm spektrum bozukluğunu her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır.

Otizm, günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluktur ve Amerikan Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control Prevention)’nin verilerine göre 2006 yılında her 150 çocuktan l’inin otizm tanısı aldığı tahmin edilirken, son bilgiye göre her 44 çocuktan l’inin otizm tanısı aldığı tahmin edilmektedir. Otizm tüm ırklarda, etnik gruplarda ya da sosyal statüsü farklı gruplarda görülebileceği, ailenin gelir durumu, yaşam biçimi ve eğitim düzeyi ile otizm spektrum bozukluğu arasında bir bağ olmadığı vurgulanmaktadır. Cinsiyetle ilişkili olarak farklı görülme sıklığı bilgileri bulunmasına rağmen, ortak görüş, erkeklerde kızlardan daha fazla görüldüğüdür.

Otizm spektrum bozukluğu tanılı bireylerin pek azında (yaklaşık %10), çok güçlü bellek, müzik yeteneği vb. üstün özelliklere rastlanır.