Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Obezitenin Küresel Boyutu ve Tehlikeleri!

İSTANBUL Üniversitesi İç Hastalıkları

İSTANBUL Üniversitesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlhan Satman, obezitenin dünya genelinde gizli bir pandemi haline geldiğini belirtti. Yapılan modelleme çalışmalarına göre, 2045 yılında toplumun yüzde 45-50’sinin obez olacağı öngörülüyor.

Ankara’da düzenlenen ‘Yüzyılın salgını: Obezite’ konulu sempozyuma katılan Prof. Dr. Satman, obezitenin bir hastalık olduğunu vurgulayarak, obezitenin diğer sağlık sorunlarına da neden olduğunu ifade etti. Son açıklanan obezite atlasına göre, dünya genelinde 2020 yılı itibarıyla 800 milyon obez kişi olduğu belirtiliyor ve bu sayının 2035 yılına kadar 1,5 milyarı aşması bekleniyor.

Obezitenin birçok olumsuz etkisinin olduğunu belirten Prof. Dr. Satman, obezitenin yükselmesinde sosyal ve kültürel faktörlerin rol oynadığını dile getirdi. Ayrıca Türkiye’de çocuklarda obezite artışının devam ettiğini, bu nedenle koruyucu çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin dünya genelinde obezite sıralamasında kadınlarda 40’ıncı, erkeklerde ise 60’ıncı sırada olduğunu belirtti.