Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kahramanmaraş’ta Tarımsal Üretim Planlaması Hakkında Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Tarımsal Üretim Planlaması kapsamında Kahramanmaraş’ta Tarımsal Üretim Planlama Toplantısı, 16.02.2024 tarihinde Onikişubat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Tarım ve Orman Bakanlığı üst düzey yöneticileri ve Kahramanmaraş İli Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kuruluş amirlerinin katılım sağladığı toplantıya Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Emre GÜRÇAY başkanlık etti.
Toplantıya Tarım Havzaları Daire Başkanı Ergin TOPRAK, Entegre İdare ve Kontrol Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Turan GÜRKAN, SGB Bütçe Dairesi Başkanı Kahraman AKDOĞAN, BSGM temsilcisi Nuri ÇELİK, Orman Bölge Müdürü Yusuf KARARTI, Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü Müdürü Doğan GÖZCÜ, TMO Kahramanmaraş Başmüdürü Yusuf KOÇYİĞİT, TKDK İl Koordinatörü Harun Reşit GENÇ, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Faruk TÜLÜCÜ katılım sağladılar. Toplantıda Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri idarecileri ve teknik personellerimiz yer aldılar.
Kahramanmaraş’ın Bitkisel, Hayvansal ve Su Ürünleri Üretim Planlamasının ele alındığı toplantıda; Kentteki stratejik, ekonomik ve ihracat değeri yüksek tarımsal ürünlerin plan dahilinde ekonomiye kazandırılması için yapılması gerekenler ele alındı.
Toplantıda açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Emre GÜRÇAY, öncelikle 6 şubat asrın felaketinden en çok etkilenen illerden birisi olan Kahramanmaraş’ta hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dileklerini ilettiler. Devletimizin yaraların sarılmasında son derece güçlü olduğunu bütün ihtiyaçların en kısa sürede karşılandığını, bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığımızın da tüm imkanlarıyla felaketten etkilenen yetiştiricilerimizin yanında olduğunu belirtti. Depremden etkilenen yetiştiricilerimize ayni hayvan dağıtımı, tohum, alet ekipman başta olmak 6 Şubat tarihinden sonra üreticilerimize 1.3 milyar TL destekleme aktarıldığını aktardı.
Gürçay Türkiye’nin tarımsal üretim planlamasının yapılmasının çok önemli olduğunu, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim YUMAKLI’nın bu projenin ülkemiz için vizyon projelerden birisi olduğunu beyan ettiğini iletti.


Yaptıkları çalışmalarda verimli ve kaliteli üretim, sürdürülebilirlik ve yatırım konularına yoğunlaştıklarına işaret eden Gürçay, ” Ülke ve dünya nüfusumuz incelendiğinde 2023 de 8 milyar olan 2050 de 10 milyar olması beklenen dünya nüfusuna ve ülkemizde ise 85 milyon olan nüfusumuzun 2050 yılında 100 milyon olacağı öngörülmektedir. Artan Nüfus ve kentleşmeye bağlı olarak tarım arazilerimiz üstündeki baskının azaltılması ve verimliliğin arttırılması amacıyla planlama çalışmalarını başlatmamız mecburi bir hal almıştır. Üretim planlaması ile arz ve talep miktarı dikkate alınarak hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceğinin belirlenmesi, stratejik ürünlerde arz güvenliğinin korunması, ülke ihtiyacına göre asgari ve azami üretim miktarlarının tespit edilerek arz fazlası veya eksikliğinin önüne geçilmesi sağlanacaktır” diye konuştu.
Gürçay, Ülke ölçeğinde yol haritası belirlenerek uygulamaya geçilmesi için il ziyaretlerine başladıklarını kaydederek, dünyada ve Türkiye’de artan nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması noktasında bu planlamanın elzem olduğunu vurguladı.
“Hangi bölgede, hangi ilde, hangi ürünlerin daha ön plana çıkarılacağı, üretim açığı ürünlerin neler olduğu bağlamında toplantımızı Kahramanmaraş özelinde yapıyoruz. Her bölgenin kendine özgü ürünü olduğunu dile getirdi. Gürçay, Kahramanmaraş’ın bitkisel üretim noktasında coğrafi yapısı gereği verimli bir bölge olduğunu ifade ederek, ” Kahramanmaraş’ın bitkisel üretimin yanı sıra tıbbi aromatik bitkiler, arıcılık, hayvancılık ve su ürünleri noktasında da iyi bir potansiyeli var. Bu noktalarda da çalışmalarımız olacak. İhtiyaca göre bir planlama yapacağız. Kahramanmaraş özelinde bu alanlarda üreticiyi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.
Emre GÜRÇAY, belirlenecek yol haritasının tarımsal üretimde ülkenin gelecek 25-50 yılına ışık tutacağını sözlerine ekledi.
Gürçay’ın konuşmalarının ardından Kahramanmaraş Tarım ve Orman İl Müdürü Ramazan BİLİR; İlin genel durumu, tarımsal yapı ve planlamaya yönelik ürünler konusunda sunum yaptı.