Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kahramanmaraş Tek Tık’ta!

Kahramanmaraş Büyükşehir’in Dijital Kültür

Kahramanmaraş Büyükşehir’in Dijital Kültür ve Turizm Envanteri’nin Lansmanı Yaptı ve dijitalde tek tıkla şehri gezebiliyorsunuz…

Şehrin tarihi ve turistik mekânlarının, geleneksel el sanatlarının ve kültürünün tanıtımı noktasında Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Dijital Kültür ve Turizm Envanteri’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Çamlıca Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen lansmana TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Vahit Kirişiçi, Türkiye Parlementerler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Eski Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Ak Parti İl Başkanı Cüneyt Doğan, Belediye Daire Başkanları, STK’lar ve Basın Mensuplkarı katılım sağladı.

Şehrin tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımı ve turizme kazandırılması noktasında çeşitli projeler hayata geçiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin oluşturduğu “Dijital Kültür ve Turizm Envanteri” uygulamasının tanıtım toplantısı ile anlatıldı ve web sitesi tanıtıldı.

Hayata geçirilen Dijital Kültür ve Turizm Envanteri uygulamasıyla vatandaşlar; şehir merkezi ve ilçelerdeki tarihi mekânları ve doğa harikası alanları çevrimiçi bir şekilde ziyaret etme, şehrin coğrafi işaretleri ürünleri ve yöresel lezzetleri hakkında bilgi edinme, geleneksel el sanatlarını ve kültürünü daha yakından tanıma imkânı bulacak. Dijital Kültür ve Turizm Envanteri’ne; https://kahramanmaraskulturturizm.com/#/anasayfa internet adresinden, İOS cihazlarda App Store, Android cihazlarda ise Play Store’den ulaşılabiliyor.

“BU ŞEHRE NE KADAR HİZMET ETSEK AZDIR”

Lansmanda açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Şehre ulaşım, erişim, bir günde gelip gidilebiliyor mu? Ulaşımdaki çeşitlilik, hava yolu, deniz yolu, karayolu ve buradaki altyapı O gezilecek alanlardaki altyapılar ve şehrin tanıtımı için önemlidir diyerek; “Hamdolsun ulaşımla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bizim tabii deniz yolu imkanımız yok ama karayolları ağımız, edebiyat yolu ile birlikte de son derece kolaylaştı. Tabii Allah bize çok güzel bir coğrafya vermiş. Gerçekten dünyada birçok şeyle nasip olmayan bir coğrafyamız var. Şehit kadim bir şehir. Altı yüzün üzerinde kültür varlığımız var. Gerçekten dünyada çok şey nasip olmayacak bir mutfak kültürümüz var. Tabii ki biz bunları daha iyi tanıtmak istiyoruz. Bu şehrin altı yüz bine yakın ziyaretçi sayısı var. Şehrimizin hedefi, bizlerin hedefi, nüfusumuzun en az üç katı bu şehre ziyaret içeriyor. Bunun için imkanımız Bunun için gayretimiz var. Bunun için fırsatlarımız var. Biz burada şehre baktığımızda en az elli yıl ileriye bakarak çalışma yapmamız gerekiyor. İnşallah bunların altyapısı güçlendikçe şehrin de ziyaretçi ve turizm kapasitesi daha da artmış olacak. Bütün varlıklarımızı, kültür varlıklarımızı, doğa varlıklarımızı, doğal mirasımızı, gastronomimizi somut olan ve olmayan bütün kültür varlıklarımızı bir dijital yatırım programında ortaya koymak ve dünyanın neresinde olursa olsun Maraş’ı görmek isteyen, Kahramanmaraş’ın güzelliklerini isteyenler buraya geldiğinde, mekan bazlı nasıl bir arama yapacaksa, bunları görerek ve ben Kahramanmaraş’a nasıl giderim? Eğer gidersem salgın süre içerisinde nereleri gezebilirim? Veya isteğine göre ben dağ sporunu seviyorum. Oralara nasıl neler var dediğinde bunları görüp ve Kahramanmaraş’a gelmesini kolaylaştıracak bir olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu ve benzeri çalışmalarda şehrimizin tanıtımına, turizmine ve kalkınmasına katkı sağlayacağını ifade ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün bizi yalnız bırakmayan Kahramanmaraş’ımızın turizmine destek gönül veren çok değerli şehitlerımıza, iş insanlarımıza, basın mensuplarımıza, okullarımıza, üniversitemize teşekkür ediyorum. Ayrıca Sayın Bakanımıza ve çok değerli protokole de sizleri yalnız bırakmalıyız, teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla, muhabbetle tekrar selamlıyorum” dedi.

PAKDİL; “BU ŞEHİR TAŞIYLA, TOPRAĞIYLA, IRMAĞIYLA, ÇAYIRIYLA, BİZİM ŞEHRİMİZ”

Lansmande şehrin önemine değinen Türkiye Parlementerler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “Öncelikle bir yıl önce geçirmiş olduğumuz afet dolayısıyla zahmete kavuşan hemşehrilerimize, büyüklerimize, kardeşlerimize Cenabıhak’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Yaralı kardeşlerimize şifalar diliyoruz. Allah böylesi bir afetten tüm insanlığı muhafaza eylesin. Bizlere de böyle afetler karşısında nasıl davranmamız gerektiği konu akılla basiret versin diyorum. Bugün burada bir güzel test tesisin açılışı vesilesiyle beraberiz. Başta Hayrettin Başkan olmak üzere emeği geçen bütün çalışanlara şükranlarımı ifade ederim. Tabii ki Allah’ın bahşettiği bu nimetleri en iyi şekilde bütün insanların hizmetine sunmak güzel bir şey. Hem Maraşlıların hem de dijital tanıtım platformuyla birlikte bütün bir insanlığın hizmetine sunmak takdir edilecek bir iştir. Burada alın teri vardır. Emeği geçen bütün insanlarımıza da, kardeşlerimize de, çalışanlarımıza da şükranlarımızı ifade ediyorum. Biz bu şehrin insanlarıyız. Bir kısmımız hayatının, ömrünün tamamını burada bir kısmını zaman zaman burada yaşıyoruz, dışarıda yaşıyoruz, geliyoruz. Ama bu şehir taşıyla, toprağıyla, ırmağıyla, çayırıyla, çimeniyle, bahçesiyle, çamıyla, ormanıyla bizim şehrimiz. Dolayısıyla biz bu şehre olan borcumuzu da yeri geldiği zaman en iyi şekilde ödemek durumundayız. Deprem süresince Sayın Bakanımızın hakikaten görevi sırasında Maraş’a yapmış olduğu katkılardan ben bizzat şahit olduğum için de kendisine teşekkürlerimi, şükranlarımı ifade ederim. O günkü şart içerisinde Maraş’ın ayağa kalkması konusunda, mahalli idarelere, mülki idareye, verdiği destek ve o sürecin hepsini burada hem alnının teriyle hem aklının teriyle yaptığı katkılardan dolayı da şükranlarımı ifade ederim. Bu bir bayrak yarışıdır. Hayrettin kardeşimiz bu dönem yaptığı çalışmalarla bayrağı başka bir arkadaşımıza, Fırat kardeşimize inşallah nasip olursa Devredecek. Dolayısıyla çalışan bugüne kadar emeği geçen ta geçmişten bugüne kadar kurtuluş mücadelesinde, öncesinde, sonrasında bütün büyüklerimize teşekkürlerimizi, şükranlarımızı ifade ederiz. Onların sayesinde bugünlere geldik. İnşallah bugün de tüm kardeşlerimizin hepimizin sayesinde. Maraş’ı daha iyi günlere kavuşturacağız. Tanıtım yoluyla, hava yoluyla, karayoluyla, raylı sistemlerle birlikte Maraş Türkiye’nin ileride en güzide şehirlerinden birisi olacaktır. Bu vesileyle tekraren sizlerle beraber olduğum için duyduğum mutluluğu ifade ediyorum Hepinize teşekkürlerimi, şükranlarımı sunarım. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Yolumuz bahtımız açık olsun” ifadelerini kullandı.

KİRİŞÇİ; “AT ÖLÜR KALIR KEMERİ İNSAN ÖLÜR KALIR ESERİ”

Lansmanda yapılan eserlerden bahseden TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Vahit Kirişiçi, “Hayrettin Başkanımızı inşallah bu ülke farklı yerlerde hizmetinden istifade edilen tecrübeli bir kardeşimiz olarak inşallah değerlendirmiş olacaktır. Değerli kardeşlerim yine bu tesi birlikte bence çok kıymetli, çok önemli, çok değerli olan bir çalışma gerçekleştirilmiş. Bir envanter ortaya konulmuş. Biz aslında bireyler olarak bazen bunu Çok ihmal ederim. Hatta kurumsal yapılar olarak da ihmal ederiz. Yani neyimiz var diye sorulduğunda bunun cevabını hemen veremeyiz. Ama artık dijitalleşen dünyada bu tür yazılımlar, bu tür uygulamalar bu tür bilhassa da gençlerin ilgisini çekecek formattaki çalışmalar bence çok kıymetli ve çok değerlidir. Şimdi Kahramanmaraş’ın Döngel Maraşı’nın Göbeklitepe’den çok daha eski olduğunu Sorsam kaç kişi bilir? Göbekli kefen değil, dünyanın başlangıç noktası değil, hepimizin ya bir Urfa’ya gidelim, Urfa’da da Göbeklitepe’ye gidelim, orayı da bir ziyaret edelim. Dediği açık ve aşikar. Ama Kahramanmaraş’ın şurada yanı başımızda on iki Şubat ilçemize bağlı Döngel Mağaramızda bu değer Göbeklitepe’den çok çok daha eski önümüzdeki günlerde oradaki o çalışmaları yürüten kardeşlerimiz Kahramanmaraş’ımızda birkaç etkinliği gerçekleştirecekler. O zaman da yine bunları inşallah konuşuyor olacağız. Bir şey vardır. O da ülkeler nasıl birbiriyle rekabet ediyor ise ülkelerde de şehirler birbirleriyle rekabet ederler Tabii ki rekabetin gerçekten seviyeli, şehirlerimize, ülkemize yakışır rekabet olması çok önemli. Olmayanın bir şeyi varmış gibi göstermekten söz etmiyoruz. Ama olanlarımızı da mutlaka en güzel şekliyle Takdim etmek istiyorum. Gastronomisiyle, kültürüyle, sanatıyla, edebiyatıyla, turizmiyle aklınıza gelebilecek her yönüyle, öbür tarafta sanayisiyle, diğer tarafta iki tane üniversitemiz var. Üniversitesiyle spor Acılarıyla, bu şehir her daim alkışlanmayı hak eden bir şehir. Ama bu tür çalışmalar bu şehirlerin bu yüzünü vatandaşlarımıza, vatandaşlarımızın dışında ülkemizin dışından bizi takip edenlere ki benim bin Kadarıyla bunun farklı dillerde versiyonları da olacak. Ben bir kez daha bu tesisin yapılmasında ve buna benzer tesislerin vatandaşlarımızın hizmete sunulmasında buradaki değerli belediye başkanımızın, büyükşehir belediye başkanımızın şahsında emeği geçen her kutluyorum. Bu envanterin yapılması çalışmasını da çok önemsiyorum. Bizim biz bu memlekete olan sevdamız var” dedi.