Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Fahrettin Altun: İnsanlık Teknolojilerin Vesayeti Altında”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 16. Geleneksel Küresel İletişim Derneği Konferansı’na konuk oldu. Altun, “Dijitalleşmenin hızı ve yoğunluğu, iletişimin geleceği hakkındaki düşüncelerimizi derinleştiriyor. Dijitalleşmenin avantajlarını kullanırken dezavantajlarını göz ardı etmeden ilerlemeliyiz” dedi.

Altun, dijital mecraların küresel krizlerde kamuoyunu nasıl etkilediğine vurgu yaparak, “Bugün insanlık, kendi ürettiği teknolojilerin kontrolsüz gücü altında. İletişimde dijitalleşme, küresel sorunların etkilerini arttırıyor. Dijital mecralar, krizlerde kamuoyunu manipüle etmek için kullanılıyor. Bu durum, insanlığın bir tür Frankenstein Sendromu yaşadığını gösteriyor. Teknolojinin getirdiği sınamalar karşısında etkili politika ve etik kodlar geliştiremedik” şeklinde konuştu.

Medya emperyalizmine de değinen Altun, “Hakikat krizi, toplumların temel sorunlarından biri haline geldi. Uluslararası iletişimde görülen adaletsizlikler, bu krizi derinleştiriyor. Batı hegemonyası altında varlık gösteren medya emperyalizmi, içerik üretenler ile tüketiciler arasında keskin bir ayrım oluşturuyor” ifadelerini kullandı.