Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Enerji-Bir-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı: Haklarımızı Geri İstiyoruz

Kahramanmaraş’ın enerji sektöründe faaliyet

Kahramanmaraş’ın enerji sektöründe faaliyet gösteren sendika temsilcileri, son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve hükümetin politikalarına karşı seslerini yükseltiyor. Enerji-Bir-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Ejder Akbaş, sendika üyelerini ilgilendiren bir dizi konuda yaşanan haksızlıklara ve hak gasplarına dikkat çekti.

Akbaş, yüksek enflasyonun ve toplu sözleşme haklarının engellenmesinin, çalışanları daha da zor durumda bıraktığını vurguladı. Mevcut sorunların çözülmesi yerine, yeni engellerle karşılaştıklarını belirten Akbaş, son 20 yılda atılan demokratikleşme ve sendikal örgütlenme adımlarının geri alınmasını endişe verici bulduklarını ifade etti.

Toplu sözleşme haklarının Anayasa ve yasal düzenlemelerle korunduğuna rağmen, uygulamalarda sorunlar yaşandığını dile getiren Akbaş, özellikle Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bazı kararların kamu görevlilerini olumsuz etkilediğini belirtti. Kamu görevlilerinden yapılan kesintilerin ve tasarruf tedbirlerinin, çalışanların haklarını gasp ettiğini savundu.

Koruyucu giyim kazanımlarının kısıtlanması ve fazla çalışma ücretlerinin düşük kalması gibi konuların da ele alındığı açıklamada, Akbaş, sendika üyelerinin haklarının teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Özellikle servis hizmetlerinin kaldırılması konusunda net bir tavır sergileyen Akbaş, bu hizmetin kamu hizmetinin devamlılığı açısından önemli olduğunu belirtti ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesini talep etti.

Teknik ve idari personelin mali haklarının yetersiz olduğunu ve emekli aylıklarının düşüklüğünü de vurgulayan Akbaş, bu konuların acilen çözüme kavuşturulmasını istedi. 1. dereceye 3600 ek gösterge talebinin de bir an önce karşılanması gerektiğini ifade etti.

Sonuç olarak, sendika temsilcileri, toplu sözleşme ikramiyelerinin iade edilmesi, servis hizmetlerinin yaygınlaştırılması, koruyucu giyim kazanımlarının engellerinin kaldırılması, fazla çalışma ücretlerinin artırılması gibi konularda adım atılmasını talep ediyor.

Enerji sektöründe çalışanların temsilcileri, mühendislik meslek kanununun çıkarılması ve mali, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi için sürecin hızlandırılmasını istiyor.