Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇİFTÇİLERE YÜZDE 75 HİBELİ SERTİFİKALI SOYA TOHUMU

Osmaniye’de Tarım Arazilerinin Kullanımının

Osmaniye’de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında çiftçilere yüzde 75 hibeli sertifikalı soya tohumu dağıtımı yapıldı.

Tarım İl Müdürlüğü’nde düzenlenen dağıtım programına Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, Ziraat Odası Başkan vekili Murtaza Özer, Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin bölge Müdürü İsa Güler, Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Mehmet Poyrazoğlu ve Çiftçileri katıldı.

Tarım Orman İl Müdürü Erdem Kolabaş, törende yaptığı açıklamada, proje hakkında bilgi verdi.

Projeden kent genelinde 2 bin 942 üreticinin faydalanacağını ifade eden Kolabaş, şunları kaydetti:

“Bakanlığımız Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKE) Kapsamında Osmaniye İlimizin sekiz sadet projesi kabul edilmiştir. Bu projelerin toplam maliyeti 9.475.000 Türk Lirası olup, % 75’i Bakanlığımız tarafından karşılanacaktır. İlimizde 2942 üreticimiz faydalanacak olup 11.300 dekar alanda uygulanacak olup,  bu proje kapsamında Sertifikalı Soya Tohumluğu Projesi ile 340 çiftçimize 34 ton Soya Tohumluğu dağıtılacaktır. Bakanlığımızca projenin % 75’i karşılanmakta çiftçi katkısı ise  % 25 olmaktadır. 1.800.000 TL devlet katkısı, 600.000 TL çiftçi katkısı ile kullanılan toplam bütçe 2.400.000 TL olup bu projenin ve diğer uygulanacak projelerin İlimiz çiftçilerine hayırlı olmasını diliyorum’’

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, projelerin ve desteklerin önemli olduğunu kaydetti.

Yılmaz, Osmaniye tarımına ve tarımsal üretimine katkı sağlayacağını her zaman çiftçilerin yanında olduklarını, Soya tohumlarını üreticilere hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Konuşmalardan sonra üreticilere soya tohumu dağıtıldı.