Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Binboğa Dağlarının Dilinden: Afşinli Şairler ve Ozanlar Antolojisi

Afşinli Şairler ve Ozanlar

Afşinli Şairler ve Ozanlar Antolojisi, Eshab-ı Kehf Külliyesi’nde düzenlenen programla tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan öncülüğünde hazırlanan ve Afşin Belediyesi katkılarıyla yayınlanan antolojinin editörlüğünü şair Yasin Mortaş ve Tayyip Atmaca üstlendi.

Binboğa Dağlarının Dilinden: “Afşinli Şairler ve Ozanlar Antolojisi” çalışması, Eshab-ı Kehf Külliyesi Han Kısmında düzenlenen programla tanıtıldı.

Antolojide, 100’ün üzerinde Afşinli şair ve ozanın şiirleri ve özgeçmişleri yer alıyor. Yazıcıoğlu Osman Ağa, Âşık Kul Halil, Ömer Lütfi Pişkin (Derdiçok), Dirgen Hatça (Hatice Binboğa), Karaca Erbil (Âşık Melûli), Âşık Hüseyin (Tenecioğlu), Durdu Türkkahraman, Hafız Rahmi (Mehmet Konak-Kör Hafız), Fakı Özer, Beyazıt Yurtsever, Durmuş Ali Yılmaz, Hamit Koca (Âşık Kul Hamit) gibi önemli isimlerin yanı sıra birçok değerli şair ve ozanın eserleri bulunuyor.

Tanıtım toplantısında konuşan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Değerlerimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için bir katkı sağladığı takdirde amaç yerine gelmiş olacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Antolojinin editörlüğünü yapan şair Yasin Mortaş ise, “Bu eserde tabi ki gelecek nesiller için çok güzel bir kaynak olacak. Bu kaynağın üzerinden de tekrar geleceğe aktaracaklar” şeklinde konuştu.

Programın sonunda, antolojide yer alan şair ve ozanların fotoğraf ve el yazması şiirlerinden oluşan sergi açılışı gerçekleştirildi.