Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Andırın’da Tüm Bahçe Sahipleri Dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikte bahçelerde

Havaların ısınmasıyla birlikte bahçelerde yılanlar ve yılan sokma vakaları da görünmeye başladı. Popülasyonun bu yıl daha çok olduğu iddia edilirken vatandaşların daha dikkatli olmaları gerektiği belirtiliyor.

Tarım şehri olan Kahramanmaraş’ta havaların ısınmasıyla birlikte bağ bahçe işleri de başlıyor. On binlerce çiftçi gerek ilaçlama gerek hasat ve diğer işlemler için bahçelerine gidiyorlar. Fakat onları tedirgin eden tehlikelerin başında ise yılan geliyor.

Saha da bulunan birçok kişiye göre bu sene yılanlar daha erken uyandı ve daha fazla görünür oldu. Aynı zaman da bazı uzmanlara göre Kahramanmaraş’ta Engerek yılanının daha iri olduğu da gözlemlendi.

Bahçe de çalışma yapan çiftçilerin ve arazi de bulunanlar bu tehlike ile baş başa kaldı. Geçtiğimiz haftalarda bahçesinde zeytin ilaçlama yapan bir kişi yılan tarafından sokuldu, hastanede uzunca bir süre tedavisi devam etti.

Bazı uzmanlar tarafından zehirli olan yılanlara karşı vatandaşların daha dikkatli olmaları konusunda uyarı yapılıyor.

KAHRAMANMARAŞ’TA YILAN SOKMA VAKALARI EN ÇOK NE ZAMAN OLUYOR?

Zehirli yılanların olduğu gibi zehirsiz yılanların da olduğu Kahramanmaraş’ta en tehlikeli türler Engerek yılan. Oldukça kuvvetli olan zehri dolayısıyla ölümlere varan sonuçlar doğurabiliyor. Kahramanmaraş, Adıyaman, Adana, Osmaniye gibi bölgelerde sıkça görülen Engerek yılanı konusunda vatandaşların dikkatli olması gerekiyor.

Yetkilerden alınan bilgilere göre Kahramanmaraş’ta en fazla yılan ısırması, kayısı hasat mevsiminde meydana geliyor. Temmuz ayı gibi hasat edilen kayısı sezonun da hem çok sayıda vatandaş bahçelere akın etmiş oluyor hem de havaların daha sıcak olmasından dolayı yılanlar daha agresif oluyor.

Vatandaşların bahçelerinde çalıştığı sırada yılanlara karşı daha dikkatli ve tedbirli olmaları, bahçelerini ot ve çalı çırpıdan arındırmaları uyarısında bulunuldu.

Ayrıca görülen tüm yılanlarında zehirli olmadığı zehirsiz yılan ısırmalarında ise enfeksiyona karşı vatandaşların önlem alması isteniyor.