Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vatandaşların köpek balığı sanıp taşladığı balık için uzmanından açıklama: “Korkmayın”

ANTALYA’DA DENİZE GİREN VATANDAŞLAR, SU YÜZEYİNDE YÜZGEÇLİ BİR BALIK GÖRÜNCE KÖPEKBALIĞI PANİĞİNE KAPILDI. BALIĞI TAŞLAYAN VATANDAŞLARIN O ANLARI SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLURKEN, SÖZ KONUSU BALIĞIN AKDENİZ SAHİLLERİNDE ENDER GÖRÜLEN ZARARSIZ MAVİ MARLİN BALIĞI (TETRAPTURUS BELONE) OLDUĞU BELİRTİLDİ. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. MEHMET GÖKOĞLU, “MISIR’DAKİ KÖPEK BALIĞI VAKASINDAN SONRA VATANDAŞLARDA BİR PANİK OLUŞTU. DOLAYISIYLA BU TÜR GÖRÜNTÜLER VATANDAŞI PANİĞE SOKUYOR. ANCAK KORKMAYA GEREK YOK. ZARARSIZ BİR TÜRDÜ VE RAHATLIKLA DENİZE GİRİLEBİLİR” DEDİ.

ANTALYA’DA DENİZE GİREN VATANDAŞLAR,

Antalya’da denize giren vatandaşlar, su yüzeyinde yüzgeçli bir balık görünce köpekbalığı paniğine kapıldı. Balığı taşlayan vatandaşların o anları sosyal medyada gündem olurken, söz konusu balığın Akdeniz sahillerinde ender görülen zararsız Mavi Marlin Balığı (Tetrapturus belone) olduğu belirtildi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Mısır’daki köpek balığı vakasından sonra vatandaşlarda bir panik oluştu. Dolayısıyla bu tür görüntüler vatandaşı paniğe sokuyor. Ancak korkmaya gerek yok. Zararsız bir türdü ve rahatlıkla denize girilebilir” dedi.

Sosyal medyada paylaşılan ve Kemer ilçesinde olduğu belirtilen görüntülerde, denize giren vatandaşlar kıyıda yüzgeci su yüzeyinde olan bir balık gördü. Köpekbalığı paniğine kapılan bazı vatandaşlar sudan çıkarken, bazıları da sahilden aldıkları taşla balığı kovmaya çalıştı.

Cep telefonuyla görüntülenen o anlar sosyal medyada gündem olurken, söz konusu balığın Mavi Marlin Balığı (Tetrapturus belone) olduğu belirtildi.

“Korkmayın, zararsız”

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, bu tür balığın Akdeniz sahillerinde nadir olarak görüldüğünü ve zararsız olduğunu söyledi. Balığın kıyıya gelme amacının küçük balık türleriyle avlanmak olduğunu aktaran Gökoğlu, “Bu balık 2,5 metre boyuna ulaşıp kılıç balığına benzeyen, genellikle sırt yüzgeci suyun dışında yüzen balık türüdür. Kıyıda balıklarla besleniyor. Akdeniz’de nadir görülen bir balık türü. Kimseye zararı yok. Vatandaşımız bunu görünce köpek balığı zannediyor. Özellikle son zamanda Mısır’daki köpek balığı vakasından sonra vatandaşlarda bir panik oluştu. Dolayısıyla bu tür görüntüler vatandaşı paniğe sokuyor. Ancak korkmaya gerek yok. Zararsız kendi halinde bir balık türü. Vatandaşlarımız Antalya Körfezi’nde rahatlıkla korkmadan denize girebilir” dedi.