Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türk Kültüründe Nevruz konferansı ve Bahar Türküleri konseri

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü, Nevruz Bayramı’nı coşkuyla kutladı. Gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, ‘Türk Kültüründe Nevruz’ konferansı ve ‘Bahar Türküleri’ konseri düzenlendi. KSÜ Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezi Sezai Karakoç Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İ. Ersin Akıncı ve Prof. Dr. Orhan Doğan, Genel Sekreter Ali Rıza Bekler, Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar, akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik, sinevizyon gösterimi ile başladı ve açılış konuşmaları ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Orhan Doğan, Türkistan’dan Anadolu’ya geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz’un kültürdeki önemine vurgu yaptı. Doğan, “Baharın başlangıcını simgeleyen, bereketin ve tazelenmenin müjdecisi Nevruz Bayramınızı en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

Ardından, KSÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Irmak, ‘Türk Kültüründe Nevruz’ konulu konferansını gerçekleştirdi. Irmak, Nevruz’un kadim kültürümüzde özel bir yeri olduğunu belirterek, geçmişten günümüze Nevruz Bayramının Türk kültüründeki yansımalarına dair örnekler verdi.

Konferansın sonunda KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Doç. Dr. Yılmaz Irmak’a teşekkür belgesi takdim etti. Etkinlik, Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanan ‘Bahar Türküleri’ konseri ile devam etti. Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şakalar’ın yönetiminde gerçekleştirilen konser, öğrenciler ve katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Konser sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Doğan, Doç. Dr. Alper Şakalar’a, Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Dr. Öğr. Üyesi Serap Yağmur İlhan’a ve Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar ise Arş. Gör. Halil İbrahim Candan’a teşekkür belgesi takdim etti. Etkinlik, günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.