Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Srebrenitsa Soykırımını Anma Töreni Düzenlendi

Dışişleri Bakanlığı’nda, Birleşmiş Milletler

Dışişleri Bakanlığı’nda, Birleşmiş Milletler tarafından bu yıl ilan edilen ‘Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü’ programı düzenlendi. Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve Bosna-Hersek Büyükelçisi Mirsada Çolakoviç’in katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, BM Genel Kurulu’nun 23 Mayıs 2024 tarihli kararı ile 11 Temmuz’un ‘Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü’ olarak belirlenmesi, 9 Temmuz 2024 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de Türkiye’de aynı amaçla kutlanacağı belirtildi.

Bakan Yardımcısı Bozay, 11 Temmuz 1995’in tüm insanlık için unutulmaz bir trajedi olduğunu vurgulayarak, “Binlerce Boşnak kardeşimiz soykırıma maruz kaldı. Bu acı sadece Bosna Hersek’i değil, dünyayı derinden yaraladı. Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle her yıl toprağa verilen kurbanlar arasına bu yıl da kimlikleri tespit edilen ve aileleri tarafından onaylanan 14 soykırım kurbanı eklenecektir” ifadelerini kullandı.

Bozay, benzer soykırımların önlenmesi için eğitim ve toplumsal dayanışmaya önem verdiklerini belirterek, “Türkiye, Srebrenitsa Soykırımı’nın unutulmaması ve toplumun hafızasında kalması için çalışmalar yürütüyor. BM Genel Kurulu’nda kabul edilen kararın bu yönde önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bosna-Hersek Büyükelçisi Çolakoviç ise soykırımın üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen yaraların hala taze olduğunu ifade ederek, “BM’nin aldığı kararla hayatını kaybedenlerin kimliklerinin belirlenmesi için adımlar atıldı. Türkiye Cumhuriyeti de bu süreçte önemli destek sağladı” şeklinde konuştu.