Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MİLLİ FUTBOLCUYA CEZA SONRASI “BOZKURT” HEYKELİNE YOĞUN İLGİ

Milli futbolcu Merih Demiral,

Milli futbolcu Merih Demiral, Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Avusturya’ya karşı attığı gol sonrası yaptığı ‘bozkurt’ işareti nedeniyle UEFA tarafından 2 maç cezası aldı. Bu kararın ardından Samsun Gazi Müzesi’nde bulunan ‘bozkurt’ heykeline ilgi arttı. Heykel, Türkiye’nin tarihsel bir olayını simgeleyen önemli bir parça olarak ziyaretçileri cezbetmeyi başardı.

Türkiye’nin ‘Bozkurt’ isimli yolcu gemisinin 1926 yılında Fransız ‘Lotus’ gemisiyle çarpışması sonucu yaşanan trajik olay, Türk-Fransız ilişkilerinde önemli bir dönemeç oldu. Bu olay sonrasında Lahey Sürekli Adalet Divanı, Türkiye’nin hukuka uygun davrandığını belirterek Atatürk’e bir tunç ‘bozkurt’ heykeli hediye etti. Heykel, Türkler için büyük sembolik bir değer taşıdığından Samsun Gazi Müzesi’nde sergilenmeye başlandığından beri ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

OMÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ercan Yalçın, Lahey Adalet Divanı’nın Atatürk’e hediye ettiği ‘bozkurt’ heykelinin Türkler için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, heykelin sembolik değerinin Türk milletine yapmış olduğu temsiliyet ile ortaya konduğunu belirtti.