Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kuzu; “Kurbanlıklarımızın Damızlık vasfına dikkat edelim”

Kahramanmaraş’ta Kurbanlık Fiyatları Kesinleşti,

Kahramanmaraş’ta Kurbanlık Fiyatları Kesinleşti, ardından Kahramanmaraş Damızlık Koyun Keci Yetiştiricileri Birliğinden hemen uyarı geldi.

Kahramanmaraş’ta Kurban Bayramı öncesi Küçükbaş – büyükbaş kurbanlıkların fiyatları belli oldu. İşte detaylar…

16 Haziran’da başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde kesilecek kurbanlık fiyatları da belirlendi. Kahramanmaraş’ta 2024 Kurban Bayramı’nda kurbanlık satışları için canlı kilogram ücretlerinin belirlenmesi amacıyla Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı, Damızlık Koyun Keci Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı’nın ortak kararı sonucunda tavsiye niteliğindeki satış fiyatları açıklandı. Alınan karar neticesinde; tosun 255 TL, düve 245 TL, inek 230 TL, erkek toklu 250 TL, çebiş-teke 250 TL ve koyun ile keçi 210 TL olarak belirlendi.

Bu yılki kurbanlık fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Damızlık Koyun Keci Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vakkas Kuzu, “Açıkladığımız fiyatlar neticesinde kurban alacak vatandaşlarımız ve üreticilerimiz aşağı yukarı bir fiyat bilgisine sahip olabilirler” dedi.

Kurbanlık fiyatlarının karkas ete göre biraz farklı satıldığını ve her hayvanın kurban olamayacağını da ifade eden Kuzu, “Sebebi ise kurbanlık hayvanın kör, topal, herhangi bir uzvunun eksik olmaması ve benzeri en az iki yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Daha özenle bakılan hayvanlar kurban edildiği için fiyatlar biraz farklı olabilmektedir. Üreticilerimiz için kazançlı, hayırlı bir bayram olmasını diliyorum. Kurban kesecek vatandaşlarımızın kurbanlarının Allah tarafından kabul olunmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Kurban ibadetini yerine getirecek vatandaşlara da uyarılarda bulunan Başkan Kuzu, “Kurban kesecek vatandaşlarımızın damızlık hayvanı ve damızlık vasfını yitirmeyen hayvanların kesilmemesine dikkat etmelerini istiyoruz. Buna hem üretici dikkat etmeli hem de kurban kesen insanların damızlık hayvanı kesmemesi gerekiyor. Hep birlikte damızlık hayvanların kesilmemesi için dikkat etmemiz gerekiyor. Bu gerçekten bu milli bir soru. Kesinlikle dişi hayvanların, damızlık vasfını yitirmeyen hayvanların kurban kesilmemesi lazım” şeklinde konuştu.