Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kültürel mirasların restorasyon süreçleri ele alındı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, 6 Şubat depremlerinde hasar alan tarihi yapıları yeniden gözden geçirmek üzere şehre gelen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz ile bir araya geldi. Yapılan ziyaretlerde, Tarihi Kapalı Çarşı, Saraçhane Çarşısı, Arslanbey Konağı, Kasap Hali, Demirciler Çarşısı, Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi ve Kahramanmaraş Kalesi gibi önemli kültürel mirasların restorasyon süreçleri ele alındı.

Başkan Görgel, yapılan değerlendirmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz Sayın Birol İnceciköz ile birlikte Kapalı Çarşı ve çevresindeki tarihi alanları ziyaret ederek incelemelerde bulunduk. Bakanlıklarımızın iş birliğiyle gerçekleştireceğimiz restorasyon projelerini görüştük.

6 Şubat depremlerinde zarar gören tarihi ve kültürel yapılarımızı hızlı bir şekilde ayağa kaldırmak için çaba gösteriyoruz. Adım adım bu yapıları restore ederek yeniden hizmete sunacağız. Tarihi yapılarımızın restorasyon sürecinde gösterdikleri destekten dolayı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Görgel’in ifadeleri, Kahramanmaraş’ın tarihî ve kültürel mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına önemli bir adım olarak değerlendirildi.