Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kahramanmaraş’ta İş Bankası Çevresindeki Esnaf Yıkım Kararına Tepkili

Kahramanmaraş’ta, geçtiğimiz yıl yaşanan

Kahramanmaraş’ta, geçtiğimiz yıl yaşanan depremin ardından şehirde başlatılan yeniden yapılanma sürecinde, İş Bankası civarındaki esnaflar arasında gerçekleştirilecek olan kaldırım düzenlemesi için alınan yıkım kararı tepkilere neden oldu. Şehrin önemli bir ticaret merkezi olan bu bölgedeki dükkân sahipleri, 15 gün içinde iş yerlerini boşaltma talimatı aldı.

Caddede toplanan esnaflar, yaz aylarının kendileri için en yoğun dönem olduğunu ve iş yapacakları bu kritik dönemde iş yerlerinin boşaltılmasının mantıksız olduğunu dile getirdiler.

Muzaffer Taşçı İşbilir adlı esnaf, basın açıklamasında, “Geçtiğimiz hafta sonunda bakanlık yetkilileri tarafından yazılı ve sözlü olarak tebligatlar yapıldı” dedi. Aynı zamanda çarşı esnafından olan İşbilir, “Şehrimiz, 6 Şubat depremiyle ciddi şekilde yara aldı. Depremin acısı hala taze iken, şehrin yeniden ihya ve inşası için çalışmalar başladı. Ancak, bu süreçte biz esnaf olarak bir yıkım daha yaşadık” şeklinde konuştu.

İşbilir, 10 dükkânın yıkılacağının kendilerine bildirildiğini ve 15 günlük bir süre verildiğini belirterek, “Bu çarşı, şehrin hafızası, rengi, kokusu ve geleneğidir. Bu ani ve anlaşılmaz karar, bize ikinci bir yıkımı hatırlattı. Burada çalışan yaklaşık 100 kişi ekmek yiyor. Biz ayakta kalmaya çalışırken, bize verilen 15 günlük süre neyin nesi?” dedi.

Esnaf, bu sürenin sonbahara kadar uzatılmasını ve süreçte kendilerine yeni bir yer ve iş imkanı sunulmasını yetkililerden talep etti.