Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İklim Krizine Karşı Türkiye’nin Yeşil Dönüşüm Vurgusu

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Murat Kurum, Türkiye’nin tamamını kapsayacak iklim dostu yeşil dönüşümü gerçekleştirmenin önemine vurgu yaptı. Kurum, iklim krizine karşı alınacak en önemli adımın İklim Kanunu’nun yapılması olduğunu belirtti.

Kurum, 15 Mayıs Dünya İklim Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, son yıllarda yaşanan iklim krizinin dünya genelinde birçok felakete neden olduğunu ve küresel ısınmayı 1,5 derece sınırında tutmanın önemine dikkat çekti. Türkiye’nin, gelişmiş ülkelere kıyasla iklim değişikliği ve çevre sorunlarındaki tarihi sorumluluğunun az olduğunu söyleyen Kurum, ancak ülkenin liderliği altında yeni sorumluluklar üstlendiğini ve çözüm odaklı enstrümanlar geliştirdiğini belirtti.

Sıfır Atık Hareketi’nin önemine de değinen Kurum, bu hareketin Türkiye’nin iklim dostu yeşil dönüşümü için hayati bir çözüm mekanizması olduğunu vurguladı. Yeşil dönüşümle iklim değişikliği ve kriziyle mücadele edeceklerini söyleyen Kurum, bu doğrultuda çevre odaklı yatırımların devam edeceğini ve Paris Iklim Anlaşması’na olan bağlılıklarının sürdüğünü ifade etti.

Murat Kurum, İklim Kanunu’nun çıkarılmasının yeşil dönüşüm çalışmaları için büyük önem taşıdığını belirtirken, tüm vatandaşları ve devletleri doğa ile uyum içinde olmaya davet etti. Kurum, gelecek nesillerin yaşam hakkını korumak adına tüm insanlığı iklim değişikliğiyle mücadeleye destek olmaya çağırdı.