Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gal arısı mücadelesi için 20 bin ‘terminatör böcek’ doğaya salındı.

Terminatör böcekler, Bartın ve

Terminatör böcekler, Bartın ve Zonguldak’ta kestane ağaçlarına zarar veren gal arısıyla mücadele için doğaya bırakılıyor. Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Doç. Dr. Yafes Yıldız, gal arısının kestane ağaçlarına verdiği zarara karşı mücadelede biyolojik ve biyoteknik yöntemlerin kullanıldığını belirtti.

Çin kökenli olan ve ‘katil arı’ olarak da bilinen gal arısı, Bartın ve Zonguldak’ta kestane ağaçlarının yapraklarına zarar vererek kestane üretimini olumsuz etkiliyor. Orman Zararlılarıyla Mücadele Teşhis ve Tanı Laboratuvarı’nda üretilen terminatör böcekler, her yıl binlerce adet doğaya salınarak gal arısının yayılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Zonguldak ve Bartın’da toplam bin 395 hektarlık alanda görülen gal arısına karşı yürütülen mücadele kapsamında geçen hafta Zonguldak’ta 4 bin böcek salındı. Bartın’da ise 2 bin 500 terminatör böceğin doğaya salınmasına başlandı. Gerçekleştirilen bu uygulamalarla son 4 yıl içinde 20 binden fazla böceğin kestane ağaçlarının bulunduğu alanlara salındığı açıklandı.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, gal arısının kestane üretimine verdiği zarara dikkat çekerek çiftçilerden destek istedi. Doç. Dr. Yafes Yıldız ise gal arısıyla mücadelede biyolojik ve biyoteknik yöntemlerin yanı sıra sarı yapışkan tuzakların da kullanıldığını belirterek, amacın gal arısının popülasyonunu kontrol altında tutmak olduğunu vurguladı.