Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ERÜ Kampüsünde Popülasyonu Azalan Gelengilere Besleme Desteği

Erciyes Üniversitesi’nde yaşayan gelengi

Erciyes Üniversitesi’nde yaşayan gelengi popülasyonu 20 binden 15’e düşerken, öğrenciler gelengilere destek oldu. Veteriner Fakültesi’nden Dr. İmdat Orhan, “Gelengiler tohumları sever, bu yüzden besleme etkinliği düzenledik” dedi. Üniversite kampüsünde gelengilere dikkat çekmek amacıyla tabelalar da konuldu. Gelengileri korumak için çaba harcayan üniversite, duyarlılık oluşturmayı hedefliyor.

ERÜ’de yer alan gelengi popülasyonunun azalmasına neden olan sebepler arasında pandemi nedeniyle yapılamayan beslemeler ve azalan besin kaynakları yer alıyor. Dr. İmdat Orhan, erken dönemdeki gelengilerin beslenme ihtiyacını karşılamak için bu etkinliği düzenlediklerini aktardı. Gelengilerin doğal yaşam alanlarını korumak için yapılan çalışmalarla, vatandaşlarda gelengilere karşı duyarlılık oluşturulması hedefleniyor.

Öğrenciler de popülasyonun artması için çalışmalar yürütüyor. Rumi Altundağ, gelengi sayısını artırmak için çaba sarf ettiklerini belirtti. Üniversite öğrencileri, ‘Bu bölge gelengi yaşam alanıdır’ tabelalarını yerleştirerek farkındalık oluşturuyor. Anadolu gelengisi, Kafkaslar’dan İsrail’e kadar yayılan kemirgen türüdür. Balçık rengindeki vücutlarıyla dikkat çekerler.