Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deprem Bölgesi Toparlanma Sürecinde İş Gücü Piyasası ve (TYP) Değerlendirme Toplantısı yapıldı

Vali Mükerrem Ünlüer, deprem bölgesinde iş gücü piyasası ve Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında yapılan çalışmalar hakkında düzenlenen değerlendirme toplantısında basın mensuplarına bilgi verdi.

Vali Mükerrem Ünlüer, deprem

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Vali Ünlüer’in yanı sıra KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu, Kavlaklı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Hüseyin Dinçer, Erkenez Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kurtul, kurum müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Deprem Bölgesinde TYP Kapsamında 9 Bin Çalışan

Vali Ünlüer, TYP kapsamında yaklaşık 9 bin kişinin çalıştığını belirterek, “İlimizde deprem sürecinde TYP kapsamında çalışan kardeşlerimizin durumu ve program hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. Bu kişiler başlangıçta 6 ve 9 ay süreli çalıştılar. 6 ay süreli olanlar 12 aya uzatıldı ve şimdi süreleri kademeli olarak bitiyor. 6 Şubat’taki büyük depremin ardından yaraları hızla sarmak için İŞKUR aracılığıyla TYP oluşturuldu. Bu program, işsizlerin çalışma alışkanlıklarını ve disiplini kaybetmemesi ve onlara geçici gelir sağlamak amacıyla açıldı. Ancak TYP, kalıcı kamu personeli statüsü vermemekte, yasalara ve mevzuata göre böyle bir imkan bulunmamaktadır. Deprem bölgesinin yeniden ayağa kalkması için iş gücü piyasasının canlanması gerekmektedir. Şu anda bölgede ciddi bir ekonomik canlılık başladı ve işverenlerin çalışan ihtiyacı arttı” dedi.

Yeni Bir Dönem Başlıyor

Vali Ünlüer, kamusal hizmetlerin destekleneceğini ifade ederek, “TYP’de sözleşmeleri sona eren vatandaşlarımız, program bitimi neticesinde kısa mesaj ile İŞKUR Müdürlüklerine davet edilecek. Biten süreçlerle birlikte yeni bir süreç de başlamıştır. Programı sona eren vatandaşlarımızı İŞKUR Müdürlüklerine davet ediyoruz. İlimizde yeniden ihtiyaç duyulması halinde kamusal hizmetlerin desteklenmesi için yeni TYP kontenjanları oluşturulacaktır” diye konuştu.

TYP’den Sadece Bir Kez Yararlanılabilir

Vali Ünlüer, TYP konusundaki taleplerini İŞKUR Genel Müdürlüğü ve Çalışma Bakanlığı’na ileteceklerini belirterek, “İhtiyaçlarımızı Kaymakamlıklarımız aracılığıyla belirledik. Konteyner kentlerdeki TYP ihtiyacımızı AFAD kanalıyla İŞKUR’a bildirdik. Diğer kamu kurumlarının da ihtiyaçlarını hızla belirleyip Valilik aracılığıyla İŞKUR Genel Müdürlüğü’nden ve Çalışma Bakanlığı’ndan talepte bulunacağız. Bir kişi TYP’den sadece bir kez yararlanabilir, bir ailede en fazla bir kişi bu programdan faydalanabilir ve gelir sınırlaması bulunmaktadır. Bu şartlara uyan vatandaşlarımız TYP programlarından yararlanabilecekler” dedi.

Vali Ünlüer, ayrıca ildeki enkaz kaldırma çalışmaları, kalıcı konutlar, köy evleri, yerinde dönüşüm, konteyner kentler ve hak sahipliği konularında da basın mensuplarına bilgi verdi. Toplantı, KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı ve KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu’nun konuşmalarının ardından soru-cevap bölümü ile sona erdi.