Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çıralı Sahilinde Koruma Altına Alınan Caretta Caretta Yuvuları Sezonu Başlattı

Çıralı Sahili’nde Caretta Caretta

Çıralı Sahili’nde Caretta Caretta Sezonu Başladı

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Çıralı sahilinde sezonun ilk caretta caretta yuvası tespit edildi. Yumurtlama sezonunun bir ay erken başladığı sahilde, 2 yuva kafesle koruma altına alındı.

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki önemli üreme alanlarından biri olan Çıralı sahilinde bu yıl sezonun açıldığı belirlendi. S.S. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi tarafından düzenlenen etkinlikte, 2 yuva kafesle koruma altına alındı. Etkinliğe Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ömer Seyhan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Baytekin, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Kemer Milli Park Şefi Hasan Tıraş ve Kooperatif Başkanı Habib Altınkaya da katıldı.

Geçen yıl 105 yuvadan 5 binden fazla yavrunun denize ulaştığını belirten Kaymakam Solmaz, “Bu ciddi ve güzel bir rakam. Daha önce çok maksimum seviyede olan bir rakamımız var. İnşallah bu sene bu rakamı geçebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

S.S. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Habib Altınkaya ise, “2024 yılı deniz kaplumbağası sezonunu ilk yuvamızla başlatmış bulunmaktayız. Burada herkesin bize destek olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Baytekin de “Turizm sezonumuzla birlikte caretta sezonumuz da başladı. İlk iki yuvanın yerini tespit ettik ve koruma altına aldık. Belediye olarak personel desteği ve kafeslerin yapımı aşamasında destek veriyoruz” açıklamasını yaptı.