Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ateş: Sıkıntıların bir an önce son bulması dileğiyle tüm kadınların gününü kutluyorum

Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş

Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı. Ateş’in mesajında, 8 Mart’ın Amerikalı dokuma işçisi kadınların eşit işe eşit ücret ve sekiz saatlik iş günü talepleri için bedel ödedikleri bir gün olarak tarihe geçtiğini ve 1910 yılında Kopenhag’da Avrupa’da oy hakkı mücadelesi için toplanan sosyalist kadınlar kongresi tarafından Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilan edildiğini belirtti.

Ateş, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kadınlarımız, analarımız, bacılarımız, kızlarımız, yarimiz, yarenlerimiz. Eşitimiz… Yıllarca horlanan, ezilen, dövülen, öldürülen kadınlarımız, tarihin akışını değiştirecek evladımın anası olan kadınlarımız. Yaşamımızı borçlu olduğumuz kadınlarımız. Size yapılan her türlü haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik için bir kez daha özür diliyoruz.”

Ateş, dünyanın birçok yerinde devam eden çatışma ve savaşlarda kadınların yaşadığı acılara da dikkat çekerek, kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması, töre cinayetlerinin son bulması, kız çocuklarının eğitim ve iş yaşamında engellenmemesi gerektiğini vurguladı.

Son günlerde ekonomik anlamda zor günler yaşandığına dikkat çeken Ateş, evine çocuklarına kol kanat geren kadınların yaşadığı sıkıntıların bir an önce son bulması dileğiyle tüm kadınların gününü kutladı.

Ateş’in açıklamasıyla birlikte, kadın hakları ve eşitliği konusunda farkındalık oluşturulması ve kadınların toplumdaki yerinin güçlendirilmesi yönünde önemli bir mesaj verilmiş oldu.