Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antik Tersanede Yeni Keşifler: Mersin Dana Adası’nda 294 Çekek Yeri Tespit Edildi

Silifke ilçesine bağlı Dana

Silifke ilçesine bağlı Dana Adası’nda 2015 yılında Kilikyalılara ait dünyanın en büyük ve en eski tersanesi keşfedildi. Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hakan Öniz, bu tersanede 294 çekek yeri tespit ettiklerini ve yeni bulgular elde ettiklerini söyledi. Öniz’in bulguları uluslararası bir dergide makale olarak yayımlandı.

2015 yılında yapılan ilk keşifte 100 çekek yeri bulunduğunu belirten Öniz, sonradaki araştırmalarında bu sayının 294’e çıktığını ifade etti. Dana Adası’ndaki tersanede aynı anda 300 gemi yapılabildiğine dair bulgulara ulaştıklarını söyleyen Öniz, bu durumun Akdeniz’deki denizcilik tarihini değiştirebilecek öneme sahip olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Hakan Öniz, Dana Adası’ndaki tersanenin tarihi önemine de değinerek, burada yapılan büyük gemilerin Antik Yunan savaşlarına ve Kilikya korsanlarının faaliyetlerine bile etki ettiğini belirtti. Ayrıca, Dana Adası’nda yapılan araştırmaların Paleolitik döneme kadar uzandığını ve bölgenin dünyanın en büyük ve en eski tersanesi olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.